Energetická certifikácia budov

Vedeli ste, že v dnešnej dobe pri manipulácii s nehnuteľnosťou potrebujete energetický certifikát? Je pritom jedno či nehnuteľnosť predávate alebo iba prenajímate. Zaujímavosťou je, že ak žiadate o hypotéku je práve tento doklad jedným z tých, ktoré bude banka od Vás požadovať. Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá. V dnešnej dobe sú otázky ekológie veľmi dôležité. Osídlenie obyvateľstvom je husté a na celom svete cítime klimatické zmeny. Cieľom energetických certifikátov je delegovať aktuálny stav nehnuteľnosti počas posudzovania. A to zo stránky využívania energií a teda informovanie o tom, ako daná nehnuteľnosť so spotrebou energií pracuje.

Hypotéku bez energetického certifikátu zrejme nedostanete

Energetický certifikát je dokument. Vzniká na základe riadnych meraní a šetrenia, ktoré vykonáva povedená spoločnosť. Vlastniť energetický certifikát sa oplatí. Ak v budúcnosti plánujete žiadať o hypotéku alebo o dotáciu z fondov. Tieto zelené fondy pomáhajú aj starším domácnostiam stať sa energeticky sebestačnejšími a úspornejšími. Cieľom každého vlastníka nehnuteľnosti by malo byť zaradenie do kategórie A. Sem patria nehnuteľnosti, ktoré majú nízku spotrebu energií a dokážu s ich spotrebou ekologicky manipulovať. Patria sem napríklad domácnosti, ktoré spĺňajú hneď niekoľko požiadaviek na túto skupinu ako : nehnuteľnosti so zateplenou strechou, zateplenými obvodovými múrmi, vynikajúco tesniacimi oknami a dverami.

cesta k ekologickejšiemu bývaniu

Tie nehnuteľnosti, ktoré využívajú alternatívnu energiu akou je fotovoltika – teda fotovoltické panely, tepelné čerpadlá, veterné elektrárne a iné. Rovnako sú žiadanými aj takzvané zelené strechy a veľa ďalších iných riešení, ktoré efektívne ovplyvňujú spotrebu energií. Dnes existujú rôzne stránky, ktoré dokážu odborne pomôcť a ponavigovať klienta k dosiahnutiu kategórie A energetickej certifikácie. Informovanosť občanov o problematike spojenia ekológie a bývania by mala byť vysoká. Práve odborníci, vykonávajúci merania a spracovanie výstupov pre energetickú certifikáciu sú tí, ktorý dokážu odborne odpovedať na všetky otázky, spadajúce do tejto kategórie. Nemáte ešte energetický certifikát na svoj dom? Je teda načase poobzerať sa po možných riešeniach.

Podobné príspevky