Najdôležitejšie je nebáť sa

Ako to bolo u Vás? Dokázali ste si hneď po ukončení autoškoly sadnúť do auta a bez strachu, s istotou za volantom šoférovať? Vydali ste sa do ulíc sebavedomo s pocitom že viete čo robíte, alebo patríte do tej druhej skupiny, ktorej chvíľu trvalo zvyknúť si na šoférovanie a tú obrovskú zodpovednosť, ktorú so sebou prináša? Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, či ste čerstvý šofér alebo máte vodičský preukaz nejaký ten piatok, no z nejakého dôvodu ste dlhé obdobie nešoférovali a potrebovali ste si to oživiť či už z profesionálom alebo skúseným šoférom z Vašej rodiny, viem určite, že začiatky sú ťažké.

palubná doska

Prvé samostatné jazdy sú pred Vami a čím skôr sa so svojim autom zžijete, tým skôr si môžete užívať výhody jazdenia bez strachu a búšenia srdca. Azda najdôležitejšie je nebáť sa a vyjsť na cestu s vedomím, že viete čo robíte a dokážete bez problémov sledovať celú situáciu na cestách okolo seba, hlavne tých hustejších, kde premávka skutočne takmer nikdy neutícha. Nemyslite na to, čo všetko sa môže stať, nemyslite na to, že niečo nezvládnete, pretože ak Vás ovládne strach, veľmi ťažko sa potom dostanete do pohody, ktorá je pri šoférovaní až ba priam nevyhnutná.

psík v aute

Aj niekoľko roční veľmi skúsení šoféri majú občas problém – nie sami so sebou alebo s vlastnou neschopnosťou, ale s tými druhými. To je na cestách azda najhoršie, môžete byť skúsený a zodpovedný najviac ako to len ide, no zodpovednosť za tých druhých nikdy nebudete môcť prevziať. Arogancia, neohľaduplnosť a nerozumné správanie vládnu žiaľ aj na cestách a aj tam sa nájdu sa nájdu ľudia, ktorí si myslia že sú nad všetkými ostatnými a dávajú to patrične najavo neuvedomujúc si, že to môže dopadnúť katastrofálne. Takže, milí začiatočníci, s niektorými situáciami veľa nenarobíte, no čo urobiť môžete je zahodiť svoj vlastný strach a smelo s úsmevom na tvári sa vydať na cesty, veď šoférovanie je tak veľmi oslobodzujúce.